Każdy kto chce zostać przedsiębiorcą zastanawia się, czy ma do tego predyspozycje. Czy można być urodzonym do biznesu, czy to cecha nabyta? Jakie cechy powinna mieć osoba przedsiębiorcza i dlaczego założenie własnej firmy to nie zawsze dobry pomysł? Jeśli chcesz spróbować swoich sił w biznesie to sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie.
Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie działalności gospodarczej i pracę na własny rachunek. Według raportu GUS w 2018 r. w Polsce liczba mikroprzedsiębiorstw wyniosła 2 146,0 tys. i w stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 3,5%. W latach 2013–2016 zaobserwowano, że ich liczba wzrastała z roku na rok średnio o 4,5%, a w trzech latach (2016–2018) o 3,5% średniorocznie. Chęć prowadzenia działalności gospodarczej utożsamiane jest to z wolnością, sprawczością oraz po prostu wykonywaniem pracy, którą się lubi. Czy tak faktycznie jest?
Wolność
Masz etat i wkurza Cię twój szef? Obowiązki, które na ciebie zrzuca się absurdalne. a w sumie tak właściwie to jesteś od niego mądrzejszy / mądrzejsza i nie wiesz jak on mógł znaleźć się na tym stanowisku? A może masz dość, że musisz ciągle wykonywać pracę, którą ktoś Ci zleca? Przejście “na swoje” wydaje się idealnym rozwiązaniem, by się pozbyć negatywnych ludzi w swoim życiu zawodowym. Przecież to ty będziesz decydować z kim i na jakich warunkach pracujesz. Do tego od ciebie zależy w jakich godzinach, w jakim miejscy wykonujesz wybrane zadania. Możesz w końcu zostać przedsiębiorcą!
Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Praca na swoim to mnóstwo dodatkowych obowiązków – podatki, księgowość, formalności w urzędach, przygotowywanie marketingu i strategii sprzedaży swoich usług, niekiedy też zarządzanie zespołem. Możesz też się mocno zdziwić jak zobaczysz z jakimi ludźmi przyjdzie Ci się zetknąć na drodze we własnym biznesie. Będziesz z pewnością uczyć się na swoich błędach z kim nie warto współpracować, czy w jaki sposób się zabezpieczyć by zminimalizować straty po nieudanej współpracy.
Odpowiedzialność
U sąsiada trawa jest zawsze jakby bardziej zielona. Gdy obserwujesz zachowanie swojego pracodawcy możesz wyrokować, że na pewno zrobiłbyś to lepiej. Pamiętaj jednak, że on jest ostatecznie odpowiedzialny za wszelkie działania w firmie. To ostatecznie on będzie ponosił konsekwencje pomyłek i błędnych decyzji. To on w chwili gdy wycofa się kluczowy kontrahent musi znaleźć rozwiązanie na tyle skutecznie, by jego pracownicy nie stracili źródła utrzymania. Pamiętaj o tym, że poza niezaprzeczalnymi plusami prowadzenia własnej firmy, ta odpowiedzialność może przytłoczyć.
Robię to, co kocham
Założę własną działalność, będę działać na własny rachunek i W KOŃCU będę robić to, co kocham. Czy faktycznie? Nie do końca. W dużej mierze twój czas pracy będzie zajęty przez sprawy księgowe, marketingowe, handlowe. Będziesz musiał dbać o interesy pracowników, rozwiązywać małe i duże problemy, a na końcu znajdzie się czas na to, czym faktycznie zajmuje się firma. Więc jak robić to, co się kocha we własnej firmie? Przede wszystkim trzeba kochać prowadzenie własnej firmy, ot co! 🙂
Boisz się?
No pewnie, że tak. Tylko psychopata by się nie bał 😉 Powiem krótko; własna firma to maraton, to szkoła przetrwania, to bieg przez płotki… Czujesz to? Niepewność to nieodłączny element bycia na swoim. Musisz ciągle szukać odpowiedzi na pytania o to, czy masz wystarczająco dużo przychodów, jak powinieneś działać teraz a jak za pół roku. Czy są jakieś inne możliwości do wykorzystania. Czy nie pojawi się jakiś nieoczekiwany zwrot akcji, kryzys, pandemia (hello koronawirus!). Najpewniejszą rzeczą jest zmiana.
Naucz się wszystkiego
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą musisz się znać na wszystkim, co dotyczy twojej firmy. Jesteś jednocześnie szefem, handlowcem, marketingowcem, kurierem, strategiem, księgowym, asystentem, czy nawet sprzątaczem. Musisz znać procedury, jakie są potrzebne w prowadzeniu działalności. Później z rozwojem firmy część zadań będziesz zlecać, jednak na samym początku musisz poświęcić swój czas na naukę każdego aspektu tej firmy. Co się z tym wiąże?
Zorganizuj się albo zgiń
Będąc na swoim nie masz już szefa, który stoi nad tobą z batem i mówi co i kiedy robić. Inicjatywna teraz należy do ciebie. Tego chciałeś, prawda? Jednak bez dobrej organizacji, silnego samozaparcia i niezachwianej dyscypliny to wszystko o czym marzysz może się rozjechać. Musisz nauczyć się organizować sobie czas pracy, ale także i momenty regeneracji. Ułożyć stosunek czasu pracy dla klienta i na rachunek własnej marki.
Co dalej?
Jeśli chcesz być przedsiębiorcą – działaj! Jeśli przeraża cię biurokracja i odpowiedzialność lepiej zastanów się nad pozostaniem na etacie. Przedsiębiorczość w mojej ocenie to cecha, który każdy z nas w jakimś stopniu ma w sobie. W zależności jak mocno wykształcona może przydać się w prowadzeniu własnej firmy lub totalnie sparaliżować. Nie daj sobie wmówić, że to nie jest dla ciebie. Jeśli czujesz, że tylko własna firma da ci możliwość rozwinięcia skrzydeł – działaj! Ale nie daj sobie wmówić, że każdy może zostać przedsiębiorcą.
Zobacz też ciekawe artykuły o prowadzeniu biznesu:
Paweł Tkaczyk “Nie przeceniaj olśnienia. Lekcje biznesu od…”
Pani Swojego Czasu „Jak zmieniłam swoje życie zawodowe?” – inspirujące historie kobiet biznesu”
Jak oszczędzać pieniądze “Finanse osobiste i własna firma – jak je pogodzić? 7 dobrych podpowiedzi dla przedsiębiorców”