Przejdź do treści

Pierwsze kroki do własnego biznesu – procedury

Pierwsze kroki w biznesie są zazwyczaj chwiejne. Nie ma co ukrywać, że dla większości jest to pierwsze tego rodzaju doświadczenie. Warto się do tego dobrze przygotować. Jeśli mamy już pomysł na biznes, co chcemy robić i w jaki sposób to jest to dobry moment na poznanie procedur zakładania działalności.

Krok 1: Wypełnienie wniosku

To moment, który przeraża początkującego przedsiębiorcę. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy się wcześniej przygotować i samo wypełnienie wniosku zajmuje tylko chwilę 🙂 Pierwszym krokiem na drodze do zarejestrowania własnej firmy jest uzupełnienie formularza CEIDG – czyli wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Druk możesz pozyskać w urzędzie gminy, bądź wypełnić go tutaj. Uzupełniasz swoje dane osobowe oraz dane nowo powstającej firmy. Określasz nazwę firmy, PKD, dane kontaktowe, liczbę osób zatrudnionych, datę rozpoczęcia działalności, formę opodatkowania, numer rachunku bankowego. Żeby założyć firmę przez internet potrzebny będzie podpis kwalifikowany lub “zaufany profil” na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej.

Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się z możliwymi formami opodatkowania.

 

W bardzo przystępny sposób tutaj zostały opisane formy działalności i opodatkowania (klik)

Krok 2: Zgłoszenie do ZUS

Gdy już wypełnisz wniosek CEIGD koniecznie musisz w ciągu 7 dni wypełnić formularz ZUS ZUA – zgłaszający Cię do ubezpieczeń społecznych.Jest to dokument, za pomocą którego zgłaszasz siebie (i ewentualne osoby zatrudnione) do ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalnego, chorobowego, rentowego i wypadkowego. Warto zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zgłoszenia, gdyż może okazać się, że przysługuje Ci preferencyjna wysokość składek przez pierwsze 2 lata działalności firmy.

Zapoznaj się ze preferencyjnymi warunkami dotyczące wysokości składek.

Krok 3: Urząd Skarbowy

Tutaj pojawia się zagadnienie związane z VAT. Jeśli wybierzesz rozliczanie się z fiskusem na zasadach ogólnych i nie będziesz płatnikami VAT, wtedy wizyta w Urzędzie Skarbowym nie będzie konieczna i  na kroku drugim kończysz formalności związane z założeniem firmy. W innym przypadku musisz złożyć dodatkowe dokumenty w Urzędzie Skarbowym.

Gdy zdecydujesz się na rozliczanie przez kartę podatkową, ryczałt lub na podstawie podatku liniowego masz obowiązek poinformować o tej decyzji Urząd Skarbowy składając oświadczenie.

Gdy natomiast chcesz wystawiać faktury VAT muszą dodatkowo wypełnić formularz VAT-R i wnieść opłatę skarbową najpóźniej w dniu rozpoczęcia działalności.

Przed rozpoczęciem działalności upewnij się, czy Twój pomysł na biznes nie wymaga dodatkowych licencji i zezwoleń.

Krok 4. Do roboty!

Gratulacje! Masz własną firmę, możesz już śmiało pracować nad rozwojem swojej firmy!


Na koniec przedstawię Ci kilka przydatnych informacji o procedurach w zależności od wybranej formy prowadzenia działalności

KrokJednoosobowa działalność gospodarczaSpółka cywilnaSpółka z o. o.
1. Umowa spółkiNie dotyczyUmowa w zwykłej formie pisemnejUmowa w formie aktu notarialnego
2. Rejestracja działalnościZe strony ePUAP.gov.pl pobieramy formularz CEIDG-1, który zgłasza naszą firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ZUS/KRUS, urzędu skarbowego i urzędu statystycznego. Firmę możemy również zgłosić w urzędzie gminySąd rejestrowy: REGON, NIP, zgłoszenie płatnika składek ZUS
3.Wybór szczególnej formy opodatkowaniaNa formularzu CEIDG-1 określamy formę opodatkowania(podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa) oraz sposób prowadzenia rachunkowości.Nie dotyczy, osoby prawne płacą CIT w wysokości 19% dochodu (15% w przypadku tzw. małych podatników, których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 1,2 mln euro)
4. Ubezpieczenie społeczneZgłoszenie do ZUS-u ubezpieczonych pracowników (siedem dni od daty zatrudnienia). Zdalne – jeśli mamy kwalifikowany e-podpis.
5. Konto bankoweWybrany bank: wniosek o otwarcie rachunku z załączonym dokumentem potwierdzającym prowadzenie działalności gospodarczej lub spółki prawa handlowego, założenie konta bankowego jest niezbędne m.in.dla płatników VAT
6. Rejestracja płatnika VATNależy złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R, najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem sprzedaży towarów i usług objętych podatkiem VAT. Formularz można też dołączyć do wniosku CEIDG-1 w momencie rejestracji firmy.

Jeśli myślisz o własnym biznesie, ale zniechęca Cię biurokracja – napisz do mnie. Razem zdziałamy więcej 🙂

Chcesz być ze mną w kontakcie? Polub mnie na Facebooku, dołącz do mojej sieci kontaktów na Linkedin, spotkajmy się też na Quora 😉