Przejdź do treści

Wirtualna asystentka jako alternatywa dla pracownika na etacie

Przychodzi czas, gdy zatrudnienie asystentki jest najlepszym rozwiązaniem. Odciąży od codziennej, żmudnej pracy oraz doprowadzi do szybszego rozwoju Twojej firmy. Jednak rekrutacja nowej osoby do zespołu, płacenie podatków i ZUSu za tą osobę oraz doposażenia stanowiska pracy może być bardzo kosztowne. Jeśli jeszcze sam pracujesz ze swojego domu pracownik na etacie może być co najmniej problematyczny. Dobrym rozwiązaniem wtedy może być nawiązanie współpracy z wirtualną asystentką.

Mniej formalności

Tutaj nie ma z czym dyskutować. Nie zatrudniasz pracownika, więc nie musisz zgłaszać go do ubezpieczeń społecznych, uzupełniać kwestionariuszy osobowych, tworzyć teczek pracowniczych, wysyłać na badania wstępne i okresowe, szkolenia BHP,  zakładać karty ewidencji czasu pracy itp. Wystarczy podpisać umowę współpracy omawiając zakres obowiązków, stawkę i terminy. I to wszystko. Najczęściej wirtualna asystentka rozlicza się na podstawie faktury VAT, którą później możesz włączyć do kosztów uzyskania przychodu.

Niższe koszty

Po pierwsze w tym modelu współpracy rozliczania się za faktycznie przepracowane godziny. Nie płacisz za przerwy na lunch, za kawki w firmowej kuchni, czy za ploteczki. Dodatkowo odchodzą koszty związane z ZUSem, szkoleniami, zorganizowaniem stanowiska pracy itp. Płacisz określoną z góry stawkę na podstawie zwykłej faktury, gdzie możesz jeszcze odliczyć sobie VAT. Brzmi jak rozwiązanie idealne 🙂

Elastyczność

Potrzebujesz pomocy tylko na kilka godzin tygodniowo? A może masz ważny projekt i wystarczy Ci wsparcie wyłącznie w tym okresie? Zamiast zatrudniać nowego pracownika i zastanawiać się nad tym, jakie zadania jeszcze możesz mu zlecić, by wypełnić jego czas pracy zatrudnij wirtualnego asystenta. Jest to świetna alternatywa, by móc działać elastycznie i zatrudniać jedynie wtedy, gdy jest taka potrzeba. Możesz wykupić pakiet godzin, lub rozliczyć się za dane zadanie. Działasz tak, jak chcesz.

Wolny jak freelancer

Zacząłeś własny biznes, ponieważ chciałeś być w końcu wolny i pracować na swoim. Ciągle słyszałeś, że wtedy rozwiniesz skrzydła, będziesz siedzieć nad pracą ile pragniesz i nikt nie będzie Tobą rządzić. Jednak rzeczywistość jest taka, że musisz się teraz zająć także tym, co wcześniej Cię nie interesowało. Lwią część Twojego dnia zajmują zadania, których nienawidzisz robić lub nie do końca rozumiesz. Dodatkowo nad Tobą są… klienci. Ciągle musisz pamiętać, że to oni mają wpływ na Twoją pracę. W takiej sytuacji pomoc wirtualnej asystentki może być dużą ulgą w codziennych trudach zawodowych.

Odpowiedzialność za swoją pracę

Każda doświadczona wirtualna asystentka nie pozwoli sobie na niedotrzymanie umowy. Nie musisz obawiać się z jej strony oszustwa tylko z powodu tego, że pracuje zdalnie.  Nawet mając pracownika w biurze żaden szef nie stoi nad nim całe 8 godzin, by sprawdzić czy rzetelnie wykonuje swoje obowiązki i nie buszuje bezcelowo w sieci. Szybko się zorientujesz, czy pracownik oszukuje. Podobnie jest ze zdalną współpracą. Z łatwością zobaczysz, czy zadania są rzeczywiście wykonywane i w jaki sposób do tego dochodzi. Jeśli umawiasz się z asystentką na rozliczenie godzinowe możecie używać aplikacji do monitorowania czasu pracy i na tej podstawie regulować płatności.

Organizacja pracy

Osoba, która pracuje zdalnie musi być świetnie zorganizowana. Naprawdę nie ma innej możliwości, inaczej szybko by ją rozpraszały obowiązki domowe, domownicy czy codzienne sprawy. Pracownik, który doskonale radzi sobie z organizacją własnego życia może być również cennym nabytkiem w Twojej firmie. Możesz mieć pewność, że pomoże uporządkować Ci procedury oraz dokumentację firmową, tak byś nie musiał sobie tym zaprzątać więcej głowy. Przyznasz, że to duże ułatwienie?

Rób to, co kochasz

Najważniejsze, by w tym wszystkim robić to, co sprawia Ci faktyczną frajdę. Przecież własnie po to zakładałeś własną działalność, by spełniać swoje marzenia i rozwijać skrzydła. Współpraca z wirtualną asystentką może cię po pierwsze odciążyć z codziennych obowiązków, po drugie pomóc Ci wejść na wyższy poziom oraz pozwolić CI skupić się na tym, co faktycznie miało być podstawą Twojej pracy.

Mam nadzieję, że proponowane przeze mnie rozwiązanie jest dla Ciebie inspiracją i zastanowisz się nad współpracą z wirtualną asystentką. Jeśli masz pytania to skontaktuj się ze mną z chęcią pomogę, doradzę. Gdy jednak zastanawiasz się nad zatrudnieniem pracownika tutaj znajdziesz kilka wskazówek, jak się do tego zabrać.

Chcesz być ze mną w kontakcie? Polub mnie na Facebooku, dołącz do mojej sieci kontaktów na Linkedin, spotkajmy się też na Quora 😉